گروه عمران در سال 1375 در دانشکده مهندسی تکنولوژی با ایجاد رشته کاردانی عمران روستایی تاسیس گردید و پس از آن در رشته عمران سد و شبکه و در سال 86 اولین ورودی مهندسی عمران –عمران ثبت نام شدند.

 

تعداد اعضای هیات علمی گروه
گروهاستاددانشیاراستادیارمربیجمع
عمران 3 10 13 

رشته کارشناسی مهندسی معدن - اکتشاف در مهرماه 1373 در دانشگاه بیرجند، بعنوان اولین رشته مهندسی دانشگاه گشایش یافت. از آن زمان تاکنون سالانه بطور متوسط 40 نفر دانشجو در این رشته پذیرش می شود. فارغ اتحصیلان این رشته با گذراندن دروس متنوعی در حوزه های زمین شناسی، ریاضی و فیزیک، ژئوفیزیک، ژئوشیمی، معدن، نقشه برداری و کامپیوتر مهارتهای لازم را برای اکتشاف معادن بدست می آورند. فارغ اتحصیلان این رشته بالقوه می توانند در شرکتهای اکتشافی تابعه وزارتخانه های صنایع و معادن و نفت مشغول بکار شوند. در سالهای اخیر تعداد کثیری از فارغ اتحصیلان این رشته نیز در دوره های کارشناسی ارشد پذیرفته شده و ادامه تحصیل داده اند.
رشته کارشناسی ارشد مهندسی معدن -اکتشاف در مهرماه 1387 در دانشگاه بیرجند با پذیرش 8 دانشجو راه اندازی شد. دانشجویان این رشته پس از گذراندن 2 ترم دروس پیشرفته تخصصی در گرایش اکتشاف معدن، کار تحقیقاتی خود را از اوایل ترم 3 با انتخاب موضوع مورد علاقه خود آغاز کرده و یک سال فرصت دارند تا نتایج تحقیقات خود را بصورت پایان نامه تحصیلی ارائه کنند. با توجه به وجود زمینه بسیار خوب کار تحقیقاتی در منطقه خراسان جنوبی و حضور اساتید مجرب در گرایشهای مختلف اکتشاف، دانشجویان می توانند پایان نامه های خود را در زمینه های متنوعی همچون ژئوفیزیک، ژئوشیمی، ژئواستاتیستیک، ژئوتکنیک، کاربرد مواد معدنی و ... به خوبی به انجام برسانند.

 

تعداد اعضای هیات علمی دانشکده
گروهاستاددانشیاراستادیارمربیجمع
معدن 9  11

header8

دانشکده مهندسی دانشگاه بيرجند در سال 1367 تحت عنوان آموزشکده فنی تاسيس و در سال 1368 با پذيرش دانشجو در رشته کاردانی الکترونيک آغاز به كار نمود. سرانجام در سال 1382 و در راستاي اصلاح طرح جامع دانشگاه بيرجند مصوب دفتر امور آموزش عالي سازمان مديريت این دانشکده به دانشكده مهندسي تغيير نام پیدا کرد.

دانشکده مهندسی به لحاظ تجهيزات و تنوع کارگاهها و آزمايشگاهها از توانایی بالایی برخوردار بوده و بخش عمده‌ای از اين امكانات قابل استفاده در انجام طرحهای پژوهشی در زمینه‌های مختلف صنعت، معدن و کشاورزی می‌باشند. توسعه رشته‌هاي موجود به لحاظ كيفي، ايجاد ساير رشته‌هاي مادر مهندسي مورد نياز منطقه از قبیل مهندسی شیمی، صنایع و مواد در مقاطع تحصيلات تكميلي و ايجاد گروه‌های پژوهشي كاربردي از اهداف اساسي دانشكده مهندسي دانشگاه بيرجند می‌باشد.

تعداد اعضای هیات علمی دانشکده
گروهاستاددانشیاراستادیارمربیجمع
معدن 2  6 -
عمران  - 2 11   - 14 
مکانیک 2 6 8 - 15
رشته های تحصیلی موجود به تفکیک رشته و تعداد دانشجویان
گروهگرایشکارشناسیکارشناسی ارشددکتریجمع
 معدن     مهندسی معدن 39 39 
مهندسی معدن - اکتشاف معدن 99 17   99
فراوری مواد معدنی  16    16
استخراج معدن  - 15    15 
       
عمران    مهندسی عمران 281   281
محیط زیست  -  15    15
سازه  - 27   27
مدیریت منابع آب  18   18
آب و سازه های هیدرولیکی   
 مکانیک مهندسی مکانیک 265      
ساخت و تولید   36  36   72
تبدیل انرژی   79  26  105 
طراحی کاربردی   47 27 74 

گروه مکانيک در سال 1373 با پذيرش دانشجو در مقطع کاردانی و پس از 5 سال يعنی در سال 1378 با پذيرش دانشجو در مقطع کارشناسی پيوسته در دانشکده مهندسی دانشگاه بيرجند پابه عرصه وجود نهاد.

دوره های تحصیلات تکمیلی گروه در سال1381 با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد مکانیک ( گرایش ساخت و تولید) آغاز شد و با پذیرش دانشجو در دو گرایش ارشد تبدیل انرژی (1386) و ارشد طراحی کاربردی (1387) تداوم یافت.
اولین دوره دکترا در گروه (و البته اولين دوره در دانشکده مهندسی) در رشته مهندسی مکانیک گرايش ساخت و تولید با پذیرش 5 دانشجو در مهرماه 1387 آغاز به کار نموده است. لازم به ذکر است که با راه اندازی دوره های تکميلی به تدریج پذیرش دانشجو در دوره کاردانی متوقف و به آموزشکده های اقماری دانشگاه بيرجند سپرده شد.

گروه مهندسی مکانيک به لحاظ تجهیزات و تنوع کارگاهها و آزمایشگاهها در منطقه منحصر به فرد است. هم اکنون 15آزمایشگاه و کارگاه به صورت فعال در امر آموزش و پژوهش شرکت دارند. بخش عمده ای از آزمایشگاههای گروه دارای پتانسیل و توانایی بکارگیری در بخش های مختلف صنعت، در بخش پژوهش و انجام تست های استاندارد ملی هستند. تعدادی از این آزمایشگاهها هم اکنون در سطح منطقه و استان مشغول خدمت رسانی در زمینه طراحی وساخت قطعات خاص صنعتی هستند.

 

تعداد اعضای هیات علمی گروه
گروهاستاددانشیاراستادیارمربیجمع
مکانیک  5  15